Bu konuyu sizlere basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Oldukça kolay bir konu ancak bu işlere yeni adım atanlar için biraz zor olabilir ama ben yine de kolay bir anlatımla sizlere bu konuyu açıklamak isterim. Başlıca hosting nedir ve hosting alacaksanız dikkate almanız gereken şeyler üstüne duracağım bu yazımda. Öncelikle;
Hosting Nedir?
Arkadaşım, hosting kelimesi Türkçe manasıyla Alan Adı Barındırma Hizmetidir. Alan adınız sizin domaininiz oluyor. Bu alan adını internette kullanmak için ve sitenizin internet ortamında paylaşımlarınızın gözükmesi için sizin bir hostinge ihtiyacınız vardır. Hostingsiz hiçbir site internette yayınlanamaz ve alan adıyla bağlanamaz. Hosting denilen kavram bu işin yapı taşını oluşturan en önemli parçadır. Bu hosting işini ücretsiz hosting veren sitelerden de alabilirsiniz. Hosting nedir sorusunu yanıtladıktan sonra hosting de dikkat etmemiz gereken konulara geçelim. Çok güzel bir siteniz ve paylaşımlarınız var ancak hosting firması kötü olduğu için siteniz kapanabilir ve yazdığınız yazılar emekler boşa gidebilir. Bu yüzden sizlere “”Hosting Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler” konusunu anlatayım.
Hosting Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
İlk olarak hostinginizi almadan önce aşağıdaki konuları göz önüne alarak iyi bir hostinge sahip olabilirsiniz.
1- Açacağımız site adına Hosting hizmeti almadan önce ilk olarak hangi konuda site açacağız onun kararını vermeliyiz. Kişisel Blog açacaksak, kişisel blog adı altında paylaşımlar yapacaksak ve çok hit(tekil ziyaretçi) düzeyini yüksek tutmayacaksak ücretsiz ya da ucuz bir hosting almamızda fayda var.
2- Eğer ücretli bir hosting alacaksanız fiyatına göre pahalıdan ucuza doğru sıralayın ve en önemlisi tutulan markaları seçin. Ona göre ücretli hosting alın.
3- Son olarak bir hosting de güvenlik çok önemlidir. Maazallah biri hostinge hack yapar hostinginiz kullanılamaz hale gelir. Bu yüzden güvenlik düzeyi gelişmiş sitelerden hosting almanızda fayda var arkadaşlar.