Merhabalar değerli arkadaşlar, bugün sizlere Dmoz nedir ve Dmoz’a site nasıl kaydedilir, biraz ondan bahsetmek istedik. Dmoz, (türkçe Açık Dizin Projesi) siteniz için yapılmış olan SEO çalışmalarında sitenizin kayıt altına alındığı ve Google gibi arama motorlarının sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde indexlemesine yardımcı olan ücretsiz bir dizindir. Yani web siteniz için oldukça önemli bir etkiye sahiptir.
Bu anlatmış olduğum dizini diğerlerinden değişik kılan ve onu en iyi yapan özelliği ise kullanıcıların gerçek kişiler olmasıdır ve Siteniz kayıt altına alındığında bu kişiler tarafından onaylanması ve çok büyük bir index olmasıdır. SEO çalışmanız bakımından önemi ise Google arama motorunun bu dizini oldukça kıymetli görmesi ve Kayıt altına alınan sitelerin özel bir değerlendirme ile indexlenmesinden kaynaklıdır. Peki, şimdi konumuza dönelim. Sizce “Site adım adım nasıl Dmoz’a kaydedilir?” gelin bunu hep beraber görelim. Aşağıdaki basamakları uygulayın ve sitenizi Dmoz’a kaydedidin. Hepsi bu kadar
1- İlk olarak kayıt edeceğimiz siteye yani http://www.dmoz.org/World/ linkine tıklayarak giriş yapın.
2- Giriş yaptıktan sonra kullandığınız dil seçeneğini belirleyin.
3- Siteniz hangi konuyla ilgili ise onu bularak kategoride işaretleyin.
4- Karşınıza açılan sayfada adres öner seçeneğini bularak tıklayın, diğer açılacak olan sayfada gördüğünüz, site adresi, site başlığı, site açıklaması, e-posta adresiniz gibi olan alanları uygun gelecek şekilde doldurunuz ve gönder butonuna basınız. Artık siteniz SEO açısından daha da değer kazanmıştır.